Historia Sekcji

Tytułem wstępu

Klub z Woli na sportowej mapie Polski pojawił się w roku 1954, wtedy pod nazwą LZS Wola, od 1991 roku już jako LKS Sokół Wola. Głównie utożsamiany jest przez kibiców jako klub w którym dominuje piłka nożna, nie mniej jednak na przestrzeni ostatnich ponad 60 lat od jego założenia w klubie działały również inne sekcje m.in. strzelecka, łucznicza, rowerowa, turystyczna oraz skata sportowego. Ta ostatnia istnieje po dzień dzisiejszy, a jak toczyły się losy naszych „skaciorzy” o tym piszemy poniżej.

Gra

Szaleństwo skata opanowało Górny Śląsk około połowy XIX wieku i od tamtego czasu nie ma karcianej gry, która mogłaby się tu ze skatem równać. Rozgrywki toczono praktycznie wszędzie: w pociągach dowożących górników do pracy, w podziemnych wyrobiskach, fabrycznych halach, w knajpach, parkach i na łąkach przy wypasaniu bydła. Skat przywędrował z miasta Altenburg w Turyngii (50 kilometrów od Lipska i 100 kilometrów od Drezna). To tam skata wymyślono i do dziś miasto to nie tylko posiada stosowne muzeum, ale szczyci się także tytułem światowej stolicy tej gry. Za twórcę gry uważa się Friedricha Ferdinanda Hempla – z zawodu notariusza i adwokata. Jedna z altenburskich legend głosi, że miejscem, gdzie Hempel i wraz z kompanem o nazwisku Neffe przy kuflach zimnego piwa wymyślali reguły skata miała być gospoda urządzona w podziemiach tamtejszego ratusza. Dziś skat popularny jest w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Namibii, co wziąwszy pod uwagę niemieckie wpływy kolonialne dziwić nie powinno. Zainteresowanie grą odnajdziemy w Australii, Stanach Zjednoczonych, Danii, Szwecji, Norwegii i we Francji. Obszary skatowe w Polsce to przede wszystkim Górny Śląsk, choć ten rodzaj rozrywki nie jest obcy Kaszubom i mieszkańcom Wielkopolski. Prężnie od 1984 roku działa Polski Związek Skata, który swoją siedzibę ma w Katowicach; rozgrywane są zawody: czasem zgodne z regułami skata sportowego, czasem po amatorsku. W czasie rozmowy z prawdziwym Ślązakiem o skacie (zwanym też czasem śląską odmianą brydża) warto zapamiętać zasadę najważniejszą: nazwę gry zawsze wymawiamy jako „szkat”. W różnych częściach naszego regionu zawodnicy mają stosowne powiedzonka na każdą okoliczność związaną a to z graczem, który za bardzo zwleka, a to z osobnikiem zaglądającym współzawodnikom do kart. Gra jest pięcioetapowa i obejmuje: rozdanie, licytację, właściwą rozgrywkę, zliczanie punktów oraz zapisanie wyniku. Uczyć się skata najlepiej jest przez udział w pojedynku osób grać już umiejących: trudno bowiem rozgryźć przyjemność rywalizacji z samej tylko teoretycznej wiedzy. Zwłaszcza, że partia w wykonaniu mistrzów jest prawdziwie poetycką opowieścią o inteligencji, przenikliwości i taktycznym zmyśle.

Początki skata w Woli

Jak wynika z relacji „starych rdzennych” wolan turnieje skatowe w naszej miejscowości odbywały się już w pod koniec lat 60-tych. W lutym 1968 LKS Wola zorganizował wspólnie z LOK Wola  turniej w którym wystartowało 24 zawodników, a pierwszych pięciu otrzymało nagrody rzeczowe m.in. takie jak: kuchenka elektryczna, harmonijka ustna, szachy. W latach 70-tych w „Klubie rolnika” w Woli aż roiło się od stolików skatowych, a salę wypełniał gwar grających zawodników. Najczęściej zawody rozgrywane były okazjonalnie. Były więc turnieje noworoczne, 1-majowe, barbórkowe. Z okazji święta państwowego w dniu 22 lipca 1984 roku rozegrano turniej w którym wystartowało ponad 40 zawodników. Na podium stanęli: Józef Germanek, Stefan Madeja, Eugeniusz Rozmus. Ze względu na coraz większa popularność tej gry na Śląsku w roku 1984 powstał Polski Związek Skata, który zajął się organizowaniem rozgrywek ligowych oraz pucharowych. W lipcu tegoż roku wśród wolańskich entuzjastów skata zapadła decyzja o zgłoszeniu drużyny do rozgrywek prowadzonych pod egidą PZSkat. W dniach 5 oraz 19 sierpnia 1984 roku odbyły się eliminacje o wejście do rozgrywek II ligi podczas których ekipa z Woli zdobyła kwalifikacje i od września rozpoczęła rywalizację w jej szeregach. W latach 80-tych sekcję reprezentowali: Jan Rozmus, Urban Rozmus, Teofil Norek, Józef Koczy, Stanisław Ligenza, Kazimierz Rozmus, Stanisław Rozmus I, Stanisław Rozmus II, Eugeniusz Rozmus, Stanisław Klenczar, Ludwik Narolski, Henryk Kula, Adam Kula, Franciszek Przewoźnik, Janusz Pająk, Stanisław Buczkowski, Jerzy Lukasek, Józef Stawowy, Jan Niesyto, Teofil Stawowy, Mirosław Serwin. W tym okresie sekcja skatowa z Woli była jedyną, która reprezentowała powiat pszczyński w strukturach PZSkat.

Staraniami miejscowej społeczności często organizowano turnieje towarzyskie „o wieprzka” lub takie gdzie do wygrania były nagrody rzeczowe takie jak: sprzęt gospodarstwa domowego, elektronarzędzia, zegarki, sprzęt audio/tv. Podczas jednego z takich turniejów rozegranego 15 marca 1986 roku klasyfikacja wyglądała następująco: 1. Jerzy Dobry; 2. Ludwik Narolski; 3. Antoni Niesyto; 4. Andrzej Przegendza; 5. Teofil Stawowy; 6. Stanisław Rozmus II; 7. Paweł Siuta; 8. Franciszek Klekot; 9. Stanisław Ligenza; 10. Teofil Niesyto; 11. Henryk Kula; 12. Mirosław Foltyn. Łącznie w turnieju wystąpiło aż 56 zawodników.

Wolańska młodzież – jak relacjonuje Stanisław Klenczar – często umilała sobie czas podczas wypasania krów w wakacyjne dni właśnie grą w karty. Popularna była wtedy gra na tzw. ”groszówkę”, ale nawet przy takich stawkach młodym adeptom udzielała się adrenalina, zacięcie w rywalizacji, no i oczywiście czasem można była wygrać te parę groszy. W skacie liczy się doświadczenie i szczęście, a podstawą jest dostać dobre karty. Do tego trzeba dużo kalkulować i liczyć – kontynuuje swój wywód.

Jak mówi dalej nasz rozmówca skat jest grą bardzo wciągającą. Niejednokrotnie granie przeciągało się do białego rana, a czasem jeszcze dłużej. Spotykając się w sobotni wieczór często obserwowaliśmy już w niedzielę rano idących do kościoła wiernych, a i dalej ciężko było odejść od stołów – kończy z uśmiechem.

 Lata 90-te

W roku 1990 sekcja odłączyła się od klubu LKS Wola i grała pod szyldem „Rzemieślnik” w III lidze. Do drużyny w tym czasie dołączyło kilku zawodników z okolicznych miejscowości, a byli to m.in.: Józef Beberok (Ćwiklice), Andrzej Pudełko (Pszczyna), Roman Jucha (Kobiór). W dniu 17 kwietnia 1994 rozegrano turniej o Mistrzostwo Gminy Miedźna, gdzie drużyna Rzemieślnika w składzie Józef Koczy (zm. 1994), Teofil Norek, Józef Beberok, Stanisław Ligenza stanęła na najwyższym stopniu podium. Indywidualnie najlepszy był Józef Beberok, kolejne miejsca na pudle zajęli Józef Lubański oraz Teofil Norek. Pod koniec 1999 roku po rezygnacji z funkcji prezesa Teofila Norek pałeczkę przejmuje Stanisław Klenczar.

W tym okresie bardzo często turnieje były organizowana przez kopalnię KWK Czeczott, gdzie sporo było zatrudnionych graczy z ościennych miejscowości, klub rolnika lub gminę.

 Lata 2000 – 2010

Od roku 2000 sekcja wraca pod skrzydła LKS Sokół Wola. W latach 2001 – 2003 pozyskuje sponsora. Zostaje nim Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo – Kredytowa SKOK „Czeczott” Wola, a drużyna występuje w rozgrywkach pod nazwą LKS Sokół SKOK Wola. Sekcję reprezentują łącznie 3 drużyny: jedna w III lidze oraz dwie w klasie okręgowej.  Pod koniec 2010 roku na placu boju pozostają 2 drużyny na szczeblu II ligi. W tym okresie w ramach rozgrywek na w/w szczeblach występują: Urban Rozmus, Krzysztof Rozmus, Henryk Skrzypczyk, Wacław Foryś, Jan Rozmus (zm. 2001), Franciszek Klekot, Sylwester Chrobok, Błażej Kubeczko, Adam Ligenza, Stanisław Ligenza, Jerzy Lukasek, Henryk Kula, Wiktor Noras, Tadeusz Nycz, Jerzy Opic, Janusz Pająk, Andrzej Przegendza, Stanisław Rozmus I (zm. 2010), Eugeniusz Rozmus, Kazimierz Rozmus, Stanisław Rozmus II, Mirosław Serwin, Leonardo Sitko, Bogdan Stawowy, Marek Lotawiec, Andrzej Urbańczyk, Iwona Urbańczyk, Przemysław Urbańczyk (w 2004 roku zdobywa tytuł II Wicemistrza na Indywidualnych Mistrzostwach Polski w kategorii juniorów), Czesław Buczkowski, Robert Ryguła, Grzegorz Wyroba, Alojzy Wybrańczyk, Emanuel Janosz, Marek Niesyto II.

Zawodnik naszej drużyny Urban Rozmus został uhonorowany Brązową odznaką PZSkat (22.05.2006 roku). Również odznakę Brązową otrzymał Stanisław Klenczar (18.11.2009 roku).

Drużyna kilkukrotnie kończyła rozgrywki w „czubie” tabeli, ale zawsze coś stawało na przeszkodzie by wywalczyć miejsce premiowane awansem do I ligi.

Lata 2011 – 2015

W 2011 roku drużyna LKS Sokół Wola wreszcie notuje upragniony awans na najwyższy szczebel rozgrywek prowadzonych przez PZSkat – do I ligi.

W tym samym roku w ramach organizowanych przez Klub Skata Instalbud Jankowice  IV Mistrzostw Powiatu Pszczyńskiego drużyna Sokoła w składzie: Wiktor Noras, Marek Lotawiec, Stanisław Klenczar, Leonardo Sitko zdobywa I miejsce. Indywidualnie zawodnik II drużyny Sokoła – Wacław Foryś – wywalczył tytuł wicemistrzowski. W zawodach udział wzięło łącznie 73 zawodników.

Jeśli chodzi o rozgrywki ligowe to odnotować należy, że drużyna zajęła w nich 14 miejsce utrzymując się na najwyższym szczeblu rozgrywek dosłownie rzutem na taśmę w ostatniej kolejce. Frycowe zostało więc zapłacone i na szczęście skończyło się happy-endem. Zebrane doświadczenie mogło tylko zaprocentować.

W drugim roku występów w I lidze i na rok przed 30-leciem powstania sekcji drużyna zdobyła tytuł Wicemistrza Polski. Sukces przypadł w udziale następującym zawodnikom: Wacław Foryś, Wiktor Noras, Robert Ryguła, Stanisław Klenczar, Leonardo Sitko (kapitan drużyny), Marek Lotawiec. Rywalizacja o tytuł była zacięta w zasadzie do ostatniej kolejki. Przed jej rozegraniem trzy pierwsze drużyny miały po 61 punktów, było więc ciekawie. Mistrzowie – drużyna Silesia Tarnowskie Góry – skończyła rywalizację o 1 punkt przed Sokołem, z kolei zdobywcy brązowego medalu – Zagłoba Tychy – o punkt za naszymi „skaciorzami”.

Poniżej górna część tabeli (łącznie startowało 20 drużyn) z wicemistrzowskiego sezonu oraz zdjęcie drużyny.

Foto: LKS Sokół Wola – Wicemistrzowie Polski – rok 2013
Od lewej: Robert Ryguła, Marek Lotawiec, Stanisław Klenczar, Leonardo Sitko (kapitan drużyny), Wacław Foryś, Wiktor Noras

Ważniejsze osiągnięcia drużynowe do 2015:
Kilkukrotne mistrzostwo Gminy
Trzykrotne mistrzostwo powiatu
Wicemistrzostwo okręgu Tychy – 2006 rok
III miejsce okręgu Tychy – 2008 rok
I miejsce okręgu Tychy – 2013 rok
Mistrzostwo III ligi 2002 rok – awans do II ligi
Mistrzostwo  III ligi Wola II – 2004 rok – awans do II ligi
Mistrzostwo II ligi 2011 rok – awans do I ligi
II miejsce – Puchar Śląska 2011 rok
Wicemistrzostwo Polski 2013 rok

Ważniejsze osiągnięcia indywidualne do 2015:
I miejsce w II Grand Prix Polski w Opolu w 2011 rok – Wiktor Noras (525 uczestników)
I miejsce w VIII Grand Prix  w Zabrzu w 2011 rok – Błażej Kubeczko (420 uczestników)
I miejsce w Turnieju o Puchar Burmistrza Bierunia 2011 rok – Leonardo Sitko
II miejsce w Mistrzostwach Okręgu Tychy 2010 rok – Wacław Foryś
III miejsce w Mistrzostwach Okręgu Tychy 2012 rok – Stanisław Klenczar
I miejsce w VII Grand Prix Polski w Rybniku 2013 rok – Wiktor Noras
II miejsce w VII Grand Prix Polski w Rybniku 2013 rok – Wacław Foryś

Po zdobyciu tytułu I drużyna gra w dalszym ciągu w I lidze, natomiast II drużyna w lidze okręgowej. Zawodnicy Sokoła z powodzeniem rywalizowali w turniejach indywidualnych prowadzonych przez Polski Związek Skata.
Ponadto Stanisław Klenczar został uhonorowany w dniu 17.10.2014 roku Srebrną odznaką PZSkat.

Oprócz w/w zawodników barwy Sokoła w tym okresie reprezentowali: Urban Rozmus (zm. 2016), Krzysztof Rozmus, Wacław Foryś, Franciszek Klekot (zm. 2012), Sylwester Chrobok, Błażej Kubeczko, Adam Ligenza, Stanisław Ligenza, Jerzy Lukasek (zm. 2015), Henryk Kula, Wiktor Noras, Tadeusz Nycz, Jerzy Opic, Andrzej Przegendza, Eugeniusz Rozmus, Kazimierz Rozmus, Stanisław Rozmus, Henryk Skrzypczyk, Leonardo Sitko, Bogdan Stawowy, Marek Lotawiec, Andrzej Urbańczyk, Iwona Urbańczyk, Przemysław Urbańczyk (w 2004 roku zdobywa tytuł II Wicemistrza na Indywidualnych Mistrzostwach Polski w kategorii juniorów), Czesław Buczkowski, Robert Ryguła, Grzegorz Wyroba, Alojzy Wybrańczyk, Emanuel Janosz, Marek Niesyto II.

Lata 2016 – 2020

W  latach 2016 – 2017 obie drużyny Sokoła kończyły regularne rozgrywki w środku ligowej stawki. Leonardo Sitko w 2017 roku zdobywa tytuł wicemistrzowski w Indywidualnych Mistrzostwach Polski (zdjęcie poniżej).

Miejsca zawodników Sokoła w rozgrywkach Grand Prix Polski na 2016 rok (na 691 sklasyfikowanych): 79. Stanisław Klenczar; 107. Leonardo Sitko; 230. Emanuel Janosz; 242. Czesław Buczkowski; 307. Błażej Kubeczko; 355. Wiktor Noras; 432. Wacław Foryś; 455. Robert Ryguła; 469. Stanisław Rozmus; 536. Eugeniusz Rozmus; 585. Alojzy Wybrańczyk; 637. Andrzej Przegendza.

W klasyfikacji ogólnej Grand Prix Polski w 2017 roku nasi zawodnicy zajmują następujące lokaty (na 645 sklasyfikowanych): 77. Stanisław Klenczar; 191. Czesław Buczkowski; 253. Marek Lotawiec; 256. Leonardo Sitko; 283. Błażej Kubeczko; 343. Emanuel Janosz; 360. Wiktor Noras; 430. Wacław Foryś; 511. Alojzy Wybrańczyk; 546. Stanisław Rozmus; 555. Eugeniusz Rozmus.

Kolejny medal na najwyższym szczeblu rozgrywek, tym razem brązowy w klasyfikacji drużynowej, zawodnicy Sokoła Wola zdobywają w roku 2018 w składzie: Leonardo Sitko, Stanisław Klenczar, Bogdan Stawowy, Marek Lotawiec, Błażej Kubeczko, Robert Ryguła, Wiktor Noras.

Poniżej tabela końcowa sezonu (łącznie startowało 25 drużyn):

Rok 2019 jest również bogaty w sukcesy wolańskich „skaciorzy”. Drużynowo (Leonardo Sitko, Stanisław Klenczar, Wiktor Noras, Marek Lotawiec) Sokół zdobywa tytuł Mistrza Okręgu Tychy. W klasyfikacji indywidualnej I miejsce zajmuje Czesław Buczkowski, a tuż za nim plasuje się Stanisław Klenczar.

Emanuel Janosz oraz Leonardo Sitko zostają sklasyfikowani na 16 oraz 57 miejscu w ramach rozgrywek indywidualnego Pucharu Polski. Startowało 107 zawodników.
W czerwcu 2019 Leonardo Sitko zajął 8 miejsce w Indywidulanych Mistrzostwach Polski Górników (250 sklasyfikowanych), dalsze pozycje: 61. Stanisław Klenczar; 112. Eugeniusz Rozmus; 127. Czesław Buczkowski; 142. Marek Lotawiec. W klasyfikacji drużynowej turnieju dało to 8 miejsce, startowały 44 ekipy.

W rozgrywanych na jesieni 2019 roku Mistrzostwach Gminy Miedźna wystąpiły aż trzy drużyny Sokoła, dwie z nich zajęły miejsca na podium odpowiednio pierwsze i trzecie, ostatnia z drużyn – miejsce 7 (starowało 10 ekip). Indywidualnie wszystkie miejsca na „pudle” zajęli zawodnicy z Woli w kolejności: 1. Wiktor Noras; 2. Błażej Kubeczko, 3. Czesław Buczkowski. Dalsze lokaty: 10. Marek Lotawiec; 15. Stanisław Klenczar; 22. Leonardo Sitko; 25. Bogdan Stawowy; 31. Alojzy Wybrańczyk; 32. Ludwik Mazur; 37. Foryś Wacław; 41. Emanuel Janosz.

Foto: Zwycięzcy Mistrzostw Gminy Miedźna (indywidualnie)
Od lewej: Czesław Buczkowski, Wiktor Noras, Błażej Kubeczko

Foto: Drużyna Sokół Wola I (Mistrzowie Gminy Miedźna 2019)
Od lewej: Błażej Kubeczko, Leonardo Sitko, Stanisław Klenczar, Bogdan Stawowy

Foto: Drużyna Sokół Wola II (III miejsce w Mistrzostwach Gminy Miedźna 2019)
Od lewej: Eugeniusz Rozmus, Wacław Foryś, Czesław Buczkowski, Marek Lotawiec.

W dniach 7-8 grudnia 2019 roku w hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego w Gilowicach odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Polski w Skacie pod patronatem Wójta Gminy Miedźna. Organizatorem Mistrzostw Polski w Skacie był Polski Związek Skata oraz Gmina Miedźna. Wystąpiło 220 zawodników, Mistrzem Polski w Skata został Artur Sobczuk z klubu KS Instalbud Góra – Jankowice (mieszkaniec Góry). Tytuł wicemistrza zdobył Piotr Olszak (KS CHSM Chorzów), miejsce III przypadło Iwonie Bojdoł (PIAST Leszczyny). Poniżej zdjęcie medalistów oraz fotografia z rozgrywek prowadzonych na gilowickiej hali sportowej.

Zawodnicy Sokoła Wola zajęli następujące miejsca: 24. Bogdan Stawowy; 49. Marek Niesyto II; 59. Czesław Buczkowski; 67. Stanisław Klenczar; 97. Marek Lotawiec; 120. Leonardo Sitko; 130. Wiktor Noras; 138. Eugeniusz Rozmus; 170. Foryś Wacław.

Rok 2019 II drużyna Sokoła Wola (skład: Czesław Buczkowski, Wacław Foryś, Eugeniusz Rozmus, Emanuel Janosz, Alojzy Wybrańczyk, Stanisław Rozmus oraz Wiktor Noras) zakończyła na miejscu premiowanym awansem do IV ligi. Pierwsza drużyna zakończyła sezon w ramach rozgrywek I ligi na miejscu 9 (na 25 ekip).

Sezon 2020 – 2021

Z powodu pandemii sezon rozgrywkowy 2020-2021 został połączony.
Finalnie w rozgrywkach ligowych drużyny Sokoła Wola zajęły kolejno:
I LIGA  – 17 miejsce,
IV liga – 12 miejsce.

Ale po kolei  …….

11 stycznia 2020 roku rozegrany został w Suchej Beskidzkiej Finał Mistrzostw Okręgu Tychy. Drużynę z Woli reprezentowali: Stanisław Klenczar (miejsce 5), Czesław Buczkowski (6), Bogdan Stawowy (7), Leonardo Sitko (11), Wiktor Noras (13), Eugeniusz Rozmus (16). W klasyfikacji Turnieju o Puchar Prezesów Okręgu Tychy lokaty były następujące: 2. Leonardo Sitko; 8. Czesław Buczkowski; 9. Stanisław Klenczar; 18. Eugeniusz Rozmus; 24. Wiktor Noras; 28. Stawowy Bogdan (sklasyfikowano 43 graczy).
25 stycznia 2020 na zjeździe Zarządu Okręgu X kadencji Stanisław Klenczar został wybrany Prezesem.  
W lutym rozegrano Drużynowy Puchar Okręgu Tychy z udziałem 24 ekip. Drużyny Sokoła zajęły kolejno miejsca 8 i 18. Zwyciężył KS Cieszyn-Filar, miejsce 2 – SK Wyry, miejsce 3 – LKS Miedźna.
W dniu 15 marca rozgrywki PZSkat zostały przerwane z powodu pandemii.
Po zniesieniu obostrzeń w październiku 2020 roku przeprowadzono Grand Prix Okręgu Tychy w którym zwyciężył Marek Lotawiec. Pozotałe lokaty naszych zawodników: 11 – Czesław Buczkowski, 18 – Stanisław Klenczar, 40 – Janosz Emanuel.

Foto: Finaliści GPO O/Tychy 2020: w środku zwycięzca Marek Lotawiec, obok: Ryszard Lazar (MIFAMA Mikołów) oraz Ireneusz Piecha (OSP Lędziny)

W klasyfikacji ogólnej Grand Prix Polski na rok 2020 najwyższe miejsce (11) z zawodników Sokoła zajął Czesław Buczkowski, dalsze lokaty: 36. Wiktor Noras; 57. Leonardo Sitko; 82. Stanisław Klenczar; 120. Stawowy Bogdan; 136. Marek Niesyto II; 213. Marek Lotawiec; 230. Błażej Kubeczko; 267. Janosz Emanuel; 273. Wacław Foryś; 277. Eugeniusz Rozmus; 350. Alojzy Wybrańczyk. Sklasyfikowano łącznie 380 zawodników.

Zawodnicy zgłoszeni do rozgrywek na rok 2020: Eugeniusz Rozmus, Stanisław Rozmus, Stanisław Klenczar, Wacław Foryś, Bogdan Stawowy (kapitan I drużyny), Andrzej Przegendza, Błażej Kubeczko, Marek Lotawiec, Wiktor Noras, Leonardo Sitko, Robert Ryguła, Czesław Buczkowski (kapitan II drużyny), Henryk Kula, Alojzy Wybrańczyk, Emanuel Janosz, Marek Niesyto II.

Z końcem roku z powodu wycofania się z rozgrywek drużyny LKS Miedźna sekcję z Woli zasiliło czterech nowych graczy, są to: Piotr Stalmach, Jan Klekot, Eugeniusz Morkisz i Janusz Morkisz.

Mocnym uderzeniem rok 2021 zaczął Stanisław Klenczar, który w II Zimowych Mistrzostwach o Puchar Burmistrza Pszczyny rozegranych w lutym w Ustroniu zajął miejsce na najniższym stopniu podium.
W zawodach Drużynowego Pucharu Okręgu Tychy I-sza drużyna Sokoła Wola zajęła 3 miejsce, drużyna II uplasowała się na miejscu 19.

Foto: Drużyna Sokoła Wola po zajęciu 3 miejsca w Drużynowym Pucharze Podokręgu Tychy

7 marca 2021 roku odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Okręgu Tychy. Zwycięzcą został Stanisław Klenczar, miejsce 3 zajął Marek Lotawiec, na pozycji 11 uplasował się Czesław Buczkowski.
We wrześniu 2021 roku w Gilowicach podczas ceremonii otwarcia Indywidualnych Mistrzostw Polski Stanisław Klenczar został uhonorowany złotą odznaką Polskiego Związku Skatowego, a w październiku 2021 roku zwyciężył w Grand Prix Okręgu Tychy. Dwa tygodnie później w Indywidualnych Mistrzostwach Okręgu Tychy Marek Lotawiec został wicemistrzem.

Niestety podczas ostatniego sezonu rozgrywkowego odeszli do Pana: Leonardo Sitko (2020) oraz Stanisław Ligenza (2021).

Zawodnicy zgłoszeni do rozgrywek – stan na 7 listopada 2021: Rozmus Eugeniusz, Rozmus Stanisław, Klenczar Stanisław, Foryś Wacław, Stawowy Bodgan, Przegendza Andrzej, Kubeczko Błażej, Lotawiec Marek, Noras Wiktor, Ryguła Robert, Buczkowski Czesław, Kula Henryk, Wybrańczyk Henryk, Janosz Emanuel, Morkisz Janusz, Klekot Jan, Morkisz Eugeniusz, Stalmach Piotr.

W styczniu 2022 roku miały odbyć się na hali sportowej przy Liceum Ogólnokształcącym w Gilowicach Indywidualne Mistrzostwa Polski w Skacie pod patronatem Wójta Gminy Miedźna, niestety z powodu obostrzeń pandemicznych zostały odwołane.

Kronika zmarłych „skaciorzy” reprezentujących Sokół Wola:
– Józef Koczy – 1994
– Jan Rozmus – 2001
– Janusz Pająk – 2008
– Stanisław Rozmus – 2010
– Franciszek Klekot – 2012
– Jerzy Lukasek – 2015
– Urban Rozmus – 2016
– Teofil Norek – 2018
– Leonardo Sitko – 2020
– Stanisław Ligenza – 2021.

Skład Zarządu:
Prezes – Stanisław Klenczar
Wiceprezes – Marek Lotawiec

Turnieje sekcyjne odbywają się w każdy wtorek o godz. 17.30 w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Woli (dawna kawiarnia Agnieszka – wejście od ul. Pszczyńskiej). Zarząd Sekcji zaprasza do udziału wszystkich zainteresowanych do wspólnej gry.

W czasie opracowywania materiału zupełnym przypadkiem natknęliśmy się na ciekawy reportaż z turnieju sekcyjnego, który odbył się 11 czerwca 2011 roku. Dostępny jest w serwisie Youtube pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=rwzFxJYsgpY.

Autorzy: Radosław Rozmus / Stanisław Klenczar
Żródła: zbiory Stanisława Klenczar / Internet / www.pzskat.pl

Szanowni Czytelnicy / Internauci
Niniejsze opracowanie traktujemy jako pierwszy etap dokumentowania działalności  sekcji skatowej wolańskiego klubu. Jeśli ktokolwiek z Was posiada archiwalne zdjęcia, tabele, wszelkie inne materiały, które mogłyby pomóc nam w rozbudowaniu w/w opracowania – zapraszamy do kontaktu i podzielenia się nimi. W szczególności myślimy tutaj o materiałach z przed 2000 roku czyli okresu, kiedy Internet nie był jeszcze tak rozpowszechnionym medium masowego przekazu. Gdyby udało nam się zebrać ich większą ilość to byłoby to dla nas wyzwaniem do stworzenia szerszego opracowania na zbliżający się jubileusz 40-lecia, który sekcja będzie obchodzić w 2024 roku.

Kontakt:
Stanisław Klenczar / tel. 600130582 / e-mail: st123ach@op.pl
Radosław Rozmus / tel. 663953853 / e-mail: radoroz@o2.pl